Média

Tiskové zprávy


3. 12. 2018 Fairtrade požaduje podporu malých zemědělců v boji proti klimatickým změnám

Mezinárodní organizace podporující fair trade (spravedlivý obchod) během konference COP24, která se koná od včerejška v polských Katovicích, vyzvaly strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), aby v rámci boje proti změně klimatu nastavily transparentní, spravedlivé a závazné mechanizmy zajišťující spravedlnost v obchodních vztazích. 

"Samotné principy fair trade na boj proti změně klimatu nestačí, nicméně postupy spravedlivého obchodování a udržitelné ceny pro zemědělce jsou nezbytnou podmínkou, díky které mohou být zemědělci odolní proti klimatickým změnám,“ říká Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko.

Tisková zpráva 

6. 11. 2018 Neziskové organizace ze zemí Visegrádské čtyřky budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade

Zástupci zmíněných organizací to oznámili u příležitosti již čtvrté Národní fairtradové konference, která se koná 6. 11. v brněnském Impact Hubu.

Tisková zpráva 

18. 10. 2018 Tržby za prodej fairtradových výrobků vzrostly celosvětově o 9 procent

Tržby překročily hranici 8 miliard eur. Významně loni vzrostlo i množství prodaných fairtradových výrobků. Prodej kakaa se zvýšil o 57 procent, prodej fairtradového cukru rostl o 30 procent. 

Tisková zprava

1. 10. 2018 Slavíme Mezinárodní den kávy!

První říjnový den vyhlásila Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží také k tomu, aby si lidé na celém světě připomněli pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu v Latinské Americe, Africe a Asii pěstují. Nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko tak letos u příležitosti mezinárodního dne kávy spustila ve spolupráci s kavárnami kampaň Fandíme Fairtrade, která na tuto problematiku upozorňuje.  Přečtěte si naši tiskovou zprávu zde: 

Tisková zpráva MDK

12. 9. 2018 Objemy klíčových fairtradových surovin spotřebovaných na českém trhu v roce 2017 ve srovnání s předchozím rokem výrazně vzrostly.

„U kávy, která je jakousi vlajkovou lodí Fairtrade, jde o nárůst o šestnáct procent, prodej výrobků s fairtradovým kakaem vzrostl dokonce o více než sto třicet procent,“ říká Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko. 

Další podrobnosti včetně informací o tom, kolik peněz z tzv. fairtradového příplatku získali farmáři z rozvojových zemí díky prodejům fairtradových komodit v ČR v roce 2017, najdete zde: 

Tisková zpráva září

 
Na tomto odkazu pak najdete ilustrační fotografie (zdroj: Fairtrade International) a prezentaci, kterou Hana Malíková představila na dnešní tiskové konferenci. 

V případě zájmu o další informace nebo s jakýmikoliv dotazy nás neváhejte kontaktovat.
 

23. 8. 2018 Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenska vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Podiel fairtradovej kávy stúpol z 0,47 na 0,7 percenta, celkom jej Slováci vlani vypili 15 miliónov šálok. Tlačová správa

1. 6. 2018 Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Čáslavi vstoupí mezi Fairtradové církve a náboženské společnosti.

 Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Čáslavi včera, ve čtvrtek 31. května, oficiálně převzal titul „Fairtradový sbor“.

Tisková zpráva zde

24. 5. 2018 Mezi Fairtradová města přibylo Valašské Meziříčí.

 Valašské Meziříčí se stalo dvanáctým městem v České republice, které obdrželo titul Fairtradové město. Rodinu Fairtradových škol zase rozšířila zdejší Střední průmyslová škola stavební, počet českých a moravských Fairtradových škol tak stoupl na 26. Tiskovou zprávu si přečtete zde: Fairtradová města

 23. 4. 2018 Fairtrade krátkým filmem upozorňuje na podmínky práce v textilních továrnách rozvojového světa.

 Oficiální premiéru měl dnes film nadace Fairtrade Foundation ukazující odvrácenou stránku módního průmyslu a cestu, jak každý z nás může přispět ke zlepšení života textilních dělníků v rozvojových zemích. Film a tiskovou zprávu najdete zde:  Tisková zpráva Fashion Revolution

11. 4. 2018 Fairtradovým počinem roku je spolupráce města Litomeřice s farmou v Keni. Cenu veřejnosti získali školáci z Mostu..

 

Cenu veřejnosti získala 8. základní škola Most za uspořádání fairtradové snídaně pro veřejnost. Tisková zpráva: Počin roku 

 
 

23. 3. 2018 Na Výstavišti proběhne veletrh fairtradových výrobků. Kromě potravin se představí také řezané květiny a výrobky z bavlny.

 

Miniveletrh fairtradových výrobků se koná již počtvrté a jeho smyslem je představit stále rostoucí škálu produktů s certifikací Fairtrade.

Celou tiskovou zprávu si přečtěte zde: Tisková zpráva březen 2018

 

5. 11. 2017 Producenti Fairtrade cukru z Fidži volají po řešení klimatických změn

Fidži předsedá letošní klimatické konferenci, COP23, zatímco tamní pěstitelé cukrové třtiny stojí v první linii boje s dopady klimatických změn, jako jsou povodně, sucha i tropické cyklóny, které jim pravidelně devastují jejich úrodu. 

Tiskova zprava Fidzi

 

12. 10. 2017 Obrat z prodeje Fairtrade dosáhl 7.8 miliard eur na podporu existenčního minima farmářů a dělníků

 

Fairtrade stále nachází nové způsoby, jak podporovat udržitelný způsob obživy a umožnit farmářům a jejich dělníkům převzít kontrolu nad svou budoucností.

Tisková zpráva říjen 

20. 9. 2017 Češi vloni nakoupili o 88 % více kávy s certifikací Fairtrade 

Čeští spotřebitelé v roce 2016 nakoupili 326 tun kávy s certifikací Fairtrade. To je o 88 % více než v předchozím roce. Nabídka výrobků z fairtradového kakaa v loňském roce vzrostla o 56 %. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

23. 8. 2017 Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade

V roku 2016 sa na Slovensku predalo celkom 70 ton praženej kávy s certifikáciou Fairtrade a organizácie drobných farmárov tak získali príplatok pre komunitné projekty vo výške 32 000 Eur.

tlačová správa

13. 4. 2017 Světový den pro fair trade je tu již za měsíc

13. května oslavíme Světový den pro fair trade. Při této příležitosti Fairtrade Česko a Slovensko spouští již druhý ročník kampaně Fandíme Fairtrade, do které se zapojí téměř 350 kaváren, hotelů a restaurací v České republice a na Slovensku.

Tisková zpráva Světový den pro fair trade

 

8. 10. 2016 Fairtrade se rozšiřuje dále do střední Evropy

Polští spotřebitelé a obchodníci mohou od nynějška podporovat pěstitele zapojené do systému Fairtrade nákupem svých produktů. Polsko se totiž stalo zatím poslední zemí, která se začlenila do rodiny Fairtrade a zatím třetí po České republice a Slovensku.

Tisková zpráva ke stažení zde

24. 8. 2016 Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie

Na Slovensku sa v rámci 58 značiek predáva viac ako 280 produktov so známkou FAIRTRADE.

Tlačová správa k stiahnutiu tu 

 

19. 8. 2016 Rio získalo v průběhu olympijských her titul Fairtradové město.

Zlatá chvíle pro Rio de Janeiro.  Rio de Janeiro se stalo prvním hlavním městem v Latinské Americe, které bylo vyhlášeno Fairtradovým městem.

TZ-Olymijské Rio má titul Fairtradové město

10. 5. 2016 Češi a Slováci vloni nakoupili 218 tun kávy s certifikací Fairtrade

Objem prodaných výrobků s certifikací Fairtrade se celosvětově zvyšuje. Tento trend se projevuje i v České republice a na Slovensku. Kávy se v roce 2015 prodalo v Česku 173 tun a na Slovensku 45 tun.

TZ-vysledky-za-rok-2015

19. 4. 2016 OZNÁMENÍ - Tiskové zprávy související s udělováním titulů Fairtradové město a Fairtradová škola najdete na stránkách Fairtradových měst zde:

http://www.fairtradovamesta.cz/pro_media

23. 2. 2016 Fairtrade přichází s novým textilním standardem 

Fairtrade International uvedl nový textilní standard a program Fairtrade, který má za cíl chránit pracovníky v textilním průmyslu

Tisková zpráva ke stažení zde

9. 12. 2015 Velké společnosti se připojují k Fairtrade a nadaci Gold Standard v boji proti změně klimatu

Některé z největších evropských firem se jako první zavázaly ke koupi inovativních Faitrade uhlíkových kreditů, které byly představeny během pařížských jednání OSN o změně klimatu.

Tisková zpráva ke stažení

21. 9. 2015 První veletrh fairtradových produktů v České republice

Organizace Fairtrade Česko a Slovensko uspořádala 21. 9.  první veletrh fairtradových produktů v České republice, kterého se zúčastnilo 14 největších dodavatelů a prodejců výrobků s certifikací Fairtrade.

Tisková zpráva ke stažení

19. 6. 2015 Česká republika má své první Fairtradové gymnázium 

V pátek 19. června se uskutečnilo slavnostní předání titulu Fairtradová škola gymnáziu v Uherském Brodě, které se tak stalo vůbec prvním Fairtradovým gymnáziem v ČR. Při významných příležitostech bývá zvykem sázet pamětní stromy, studenti z řídicí skupiny symbolicky vysadili fairtradový baobab.

Tisková zpráva ke stažení

4. 6. 2015 Sešla se valná hromada Fairtrade Česko a Slovensko 

Praha 9. června 2015 – Fairtrade Česko a Slovensko dnes oznámilo výsledky valné hromady, která se sešla 4. června. Svoji platformu rozšiřuje o dalšího člena, neziskovou organizaci ARPOK. 

Tisková zpráva ke stažení

5. 5. 2015 Prodej fairtradových výrobků v Česku stoupl o 17 %

Čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE. Maloobchodní obrat se oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí. Oceňuje to i Fortin Bley, pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny, který přijel do Česka v rámci Týdne pro fair trade.

Tisková zpráva ke stažení

22. 4. 2015 Kroměříž se stala Fairtradovým městem

Město Kroměříž jako deváté v ČR získalo titul Fairtradové město a stalo se po Vsetíně již druhým městem s tímto titulem ve Zlínském kraji. Zároveň se tak připojilo k více než 1 600 městům po celém světě, která fair trade podporují.

Tisková zpráva ke stažení

15. 4. 2015 Do Česka zavítá obchodní ředitel Fairtrade International

Fairtrade Česko a Slovensko dnes oznámilo, že do České republiky přijede Martin Hill, obchodní ředitel světové organizace Fairtrade International. Martin Hill přijal pozvání vystoupit jako host na CSR Summitu, který se koná 23. dubna v Praze, a jehož tématem je “odpovědné a udržitelné podnikání”.

Tisková zpráva ke stažení

4. 2. 2015 Fairtrade Česko a Slovensko má novou komunikační manažerku

Fairtrade Česko a Slovensko dnes oznámilo novou posilu svého týmu. Vztahy s veřejností a médii má nově na starosti Věra Rohanová. Mezi její hlavní úkoly bude patřit zvýšení povědomí o aktivitách Fairtrade v ČR a na Slovensku a spolupráce na osvětových i marketingových kampaních. 

Tisková zpráva ke stažení

2. 10. 2014 Chrudim je první Fairtradové město v Pardubickém kraji

Prvním Fairtradovým městem v Pardubickém kraji se 1. října stala Chrudim. Město splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se ke stovkám dalších měst na světě, které podporují fair trade (spravedlivý obchod). Ten umožňuje lidem z rozvojových zemí se uživit vlastní prací za důstojných podmínek.

Tisková zpráva ke stažení

 

26. 8. 2014 Fairtrade slaví v Česku 10 let, podle nejnovějšího výzkumu o něm slyšelo 52 procent lidí

S pojmem fair trade (spravedlivý obchod) se podle nejnovějšího výzkumu setkalo již 52 % lidí v České republice, což je o 13 procentních bodů víc než v roce 2011. Obraty z prodeje fairtradových výrobků rostou každoročně o desítky milionů. Právě letos v srpnu slaví organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která rozšiřuje výrobky spravedlivého obchodu do obchodních sítí, desáté výročí svého založení. 

Tisková zpráva ke stažení

Grafy povědomí o Fairtrade

15. 5. 2014 Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině

Město Třebíč je sedmým městem v České republice, které získalo titul Fairtradové město. Připojilo se tak k 1500 městům po celém světě, která podporují fair trade (spravedlivý obchod). Starosta Pavel Heřman a místostarostka Marie Černá dnes převzali certifikát od Hany Chorváthové, ředitelky Fairtrade Česko a Slovensko.

Tisková zpráva ke stažení

6. 5. 2014 Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 %

Čeští spotřebitelé nakoupili vloni fairtradové výrobky v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %. 

Tisková zpráva ke stažení

Infolist a grafy: Obraty v roce 2013

 

2. 4. 2014 Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česká republika mění svůj název na Fairtrade Česko a Slovensko. Bude totiž působit nově také na Slovensku. Zaměří se na servis slovenským obchodníkům, podporu prodeje a marketing známky FAIRTRADE.

Tisková zpráva ke stažení

24. 3. 2014 Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta

Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze splnila požadavky mezinárodní kampaně a dnes obdržela titul Fairtradová fakulta. Jde o druhou fakultu v ČR, která oficiálně podporuje fair trade (spravedlivý obchod).

Tisková zpráva ke stažení

20. 3. 2014 Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji

Mladá Boleslav je prvním statutárním městem u nás, které získalo titul Fairtradové město. Město splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se  ke stovkám dalších měst na světě, které podporují fair trade (spravedlivý obchod). Raduan Nwelati, primátor města, dnes převzal certifikát od Tomáše Bílého, předsedy organizace Fairtrade Česká republika.

Tisková zpráva ke stažení

11. 3. 2014 Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání

Na český trh vstupuje nová pražírna kávy Fair&Bio. Jde o pražírnu, která je zároveň sociální podnik (zaměstnává pět lidí s postižením), a zároveň je zapojena do Fairtrade, spravedlivého obchodu. Podle organizace Fairtrade ČR splnila pražírna Fair&Bio všechna kritéria pro získání certifikace Fairtrade. Nabídka původních českých výrobků pocházejících od fairtradových farmářů se tak rozšiřuje.

Tisková zpráva ke stažení

15. 11. 2013 Spravedlivé obchodování slaví 25 výročí

Světové fairtradové hnutí slaví 25 let od vzniku holandské organizace Max Havelaar, která uvedla první logo označující fairtradové výrobky. Systém jednotného značení umožnil distribuovat toto zboží do široké obchodní sítě a vedl k rychlému rozvoji trhu s fairtradovými produkty. Známka FAIRTRADE® je dnes nejznámější a nejrozšířenější etickou známkou na světě. Roční obrat produktů označených zelenomodrým logem přesahuje 4,8 miliard euro a prodávají se v 125 zemích světa.

Tisková zpráva ke stažení

6. 11. 2013 Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město

Rodné město T. G. Masaryka splnilo podmínky mezinárodní kampaně a stalo se pátým Fairtradovým městem v České republice. Na podpoře fair trade tu spolupracují zástupci města s místními nevládními a příspěvkovými organizacemi. Férovému obchodu fandí zdejší městská knihovna i Nemocnice TGM Hodonín.

Tisková zpráva ke stažení

26. 6. 2013 Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade

Fairtrade Česká republika nově nabízí možnost získání titulu Místní podporovatel fair trade nekomerčním institucím, které v daném místě podporují myšlenku „spravedlivého obchodu“. Jde o rozšíření již běžící kampaně Fairtradová města.

Tisková zpráva ke stažení

29. 5. 2013 První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade

Česká republika se rozhodla připojit k celosvětové kampani „Fair Trade Beyond 2015“. Představitelé místních samospráv v ní žádají OSN o tvorbu udržitelného rozvojového rámce po roce 2015, který naváže na Rozvojové cíle tisíciletí. První tři starostové, kteří ji v Česku v minulých dnech podepsali, jsou z Litoměřic, Volyně a Vsetína.

Tisková zpráva ke stažení

9. 5. 2013 Prodej fairtradových výrobků meziročně vzrostl o 23 %

Maloobchodní obrat fairtradových produktů se v roce 2012 oproti roku 2011 zvýšil o 23 %. V Česku se maloobchodní obrat s fairtradovými produkty zvyšuje rok od roku, a to i poslední roky, navzdory důsledkům ekonomické krize.

Tisková zpráva ke stažení

22. 4. 2013 V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích splnila požadavky mezinárodní kampaně a dnes obdržela titul Fairtradová fakulta. V Česku jde vůbec o první fakultu, která titul získala.

Tisková zpráva ke stažení

16. 4. 2013 Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul

Prvních pět církevních sborů a jedno církevní zařízení v České republice dnes získaly titul Fairtradový sbor, resp. Fairtradové církevní zařízení. Přidaly se tak k tisícům farností a sborů v zahraničí, které se rozhodly podporovat koncept „spravedlivého obchodu“. Tituly a certifikáty dnes převzali zástupci některých subjektů při slavnostním předání ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech.

Tisková zpráva ke stažení

1. 11. 2012 První Národní fairtradová konference v Litoměřicích přilákala účastníky z celé republiky

V úterý 30. října se v Litoměřicích konala vůbec první Národní fairtradová konference, která přilákala na 80 účastníků z celé republiky. Byli zde zástupci veřejné správy i samosprávy, již certifikovaných Fairtradových měst a škol, zájemci o získání tohoto titulu a koordinátoři Zdravých měst. Nechyběli studenti, neziskové organizace a další aktivní občané se zájmem o zodpovědné nakupování.

Tisková zpráva ke stažení

27. 9. 2012 V České republice byla zahájena kampaň Fairtradové církve a náboženské společnosti

V České republice odstartovala národní verze kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti. Ta je součástí širšího projektu Fairtradová města, který se úspěšně prosadil již ve 23 zemích světa. Jedná se o mezinárodní iniciativu označování míst, kde podporují fair trade. Titul „Fairtradová“ mohou získat jednotlivé sbory, farnosti či náboženské obce, kampaň je otevřená všem církvím a náboženským společnostem.

Tisková zpráva ke stažení

9. 5. 2012 Spotřeba fairtradových výrobků v ČR rostla i v roce 2011

I přes projevy ekonomické krize se v Česku v roce 2011 zvýšil maloobchodní obrat s fairtradovými produkty o 15 % oproti roku 2010. V roce 2010 došlo ke skokovému nárůstu prodeje díky zavedení fairtradových výrobků do řetězců a hypermarketů, vzrůstající tendence v maloobchodním obratu tak není samozřejmostí. První místo mezi prodávanými produkty si nadále drží káva, jejíž význam oproti dalším produktům ještě vzrostl. Z pohledu prodejních míst jsou jednoznačně nejvýznamnější gastronomická zařízení.

Tisková zpráva ke stažení

9. 2. 2012 Česká republika má první Fairtradové školy

Prvním dvěma školám v České republice se podařilo splnit podmínky mezinárodní kampaně a získaly tak titul Fairtradová škola. První Fairtradovou školou v České republice se stala Masarykova základní škola Litoměřice. Přístupová kritéria splnila také Střední a Jazyková škola s právem státní zkoušky Volyně a stala se tak první Fairtradovou střední školou u nás.

Tisková zpráva ke stažení

24. 11. 2011 Školy mohou být Fairtradové. Už i v České republice

Právě dnes v České republice odstartovala národní verze kampaně Fairtradové školy. Ta je součástí širšího projektu Fairtradová města, který si již získal oblibu po celém světě. Jedná se o mezinárodní iniciativu označování míst, kde podporují fair trade. Titul Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají jím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání.

Tisková zpráva ke stažení

14. 9. 2011 ČR má první dvě Fairtradová města

14. 9. 2011 byla na tiskové konferenci slavnostně představena první dvě Fairtradová města v ČR - Litoměřice a Vsetín.

Tisková zpráva ke stažení


Facebook
YouTube