*|MC:SUBJECT|*
Novinky 1/2013
Pokud se Vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde.
Fairtrade Česká republika
Vážení příznivci fair trade,

doufáme, že rok 2013 pro Vás začal příznivě.
Dovolujeme si Vám zaslat lednové Novinky a přejeme příjemné počtení!


Nový sympatizující člen Fairtrade ČR

Již během roku 2012 učinila Fairtrade ČR rozhodnutí začít spolupracovat s organizacemi na Slovensku a ideálně během roku 2013 začít plánovat společné kampaně. V budoucnu by se tato spolupráce měla ještě rozšířit a zahrnout také jednání s licenčními partnery na Slovensku a společné zastupování zájmů českých a slovenských organizací ve Fairtrade International.

Prvním krokem k tomu je přijetí slovenských organizací, které jsou aktivní na poli fair trade, za členy Fairtrade ČR. Dne 8. ledna přijala Rada Fairtrade ČR jako prvního sympatizujícího člena Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. CEEV Živica se věnuje vzdělávacím programům zaměřeným na environmentální a globální výchovu, mimo jiné provozuje také Ekoobchod Živica, kde nabízí ekologické a fairtradové produkty. Vítáme CEEV Živica mezi členy Fairtrade ČR!


Hotelová škola Třebíč získala titul Fairtradová škola

Hotelová škola Třebíč splnila požadavky mezinárodní kampaně a stala se v pořadí čtvrtou školou v České republice, která se může pyšnit titulem Fairtradová škola. Učitelé a studenti převzali certifikát udělující tento titul 20. 12. 2012 za přítomnosti zástupců města Třebíč. Škola podporou fair trade pomáhá prosazovat odpovědné nakupování produktů, při jejichž výrobě nedochází k porušování lidských práv, práv dětí a nevratnému poškozování životního prostředí. Více na webu www.fairtradoveskoly.cz zde.


Studie o vlivu systému Fairtrade na rozvoj venkova
 
V listopadu 2012 zveřejnily organizace TransFair (Německo) a Max Havelaar Foundation (Švýcarsko) výsledky nezávislé studie, jejímž cílem bylo odpovědět na otázku, zda organizace certifikované v systému Fairtrade přispívají ke snižování chudoby prostřednictvím rozvoje venkova v zemích globálního Jihu. Studie analyzovala příklady šesti produktů (kakao, káva, čaj, banány, bavlna a květiny) porovnáním Fairtrade certifikované organizace producentů s necertifikovanými nebo velmi nedávno certifikovanými organizacemi pro stejný produkt ve stejném regionu. Podle studie má Fairtrade pozitivní vliv na certifikované organizace producentů a jejich komunity, dále se rovněž potvrzuje vztah mezi lepšími pracovními podmínkami, zvýšenou kontrolou nad dodavatelskými řetězci a certifikací Fairtrade. Studie také identifikuje body klíčové pro zvýšení dopadu systému Fairtrade. Více zde.


Monitorovací zpráva FLO o rozsahu a dopadech systému Fairtrade

Fairtrade International zveřejnila monitoring rozsahu a dopadu systému Fairtrade. Vyplývá z něj mimo jiné, že ke konci roku 2011 bylo do systému zapojeno 1.240.000 drobných zemědělců,    
Zpráva ke stažení (v PDF) zde.


Konference WFTO v Riu

Dvanáctá bienální konference WFTO (World Fair Trade Organization) se uskuteční od 26. do 28. května 2013 v brazilském Rio de Janeiru za účasti zástupců hnutí fair trade z celého světa. Konferenci bude následovat výroční valná hromada WFTO 29. května 2013. Všechny tyto a mnohé další události budou součástí "Světového fairtradového týdne Rio 2013" plánovaného na týden od 26. do 31. května 2013. Během tohoto týdne se Rio de Janeiro stane "Světovým fairtradovým hlavním městem". Více informací zde.


Přeji příjemné dny,
Míša Nová

FacebookTwitter*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|* Zrušit odběr můžete zde.

Fairtrade Česká republika
Sokolovská 50, 186 00 Praha 8
+420 734 336 592
info@fairtrade-cesko.cz
www.fairtrade-cesko.czThis email was sent to *|EMAIL|*
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*