Producenti

Kasinthula - Družstvo pěstitelů cukrové třtiny, MalawiDružstvo drobných zemědělců Kasinthula Cane Growers (KCG) se nachází v nehostinném regionu Shire Vally na jihu Malawi, v jedné z nejchudších zemí v jižní Africe. Dlouhá období sucha jsou jedním z hlavních příčin hladomoru, stejně tak jako opakující se povodně. Většina zemědělských rodin si vydělává pěstováním kukuřice, manioku či rýže, zatímco ostatní se živí především pěstováním cukrové třtiny a bavlny nebo pracují na nedalekých třtinových plantážích.

Zemědělství zde představuje obživu pro více jak 85 % obyvatel a cukrová třtina je třetím nejvýdělečnějším exportovaným zbožím hned po tabáku a čaji. Vývoj třtinového průmyslu je omezen vysokými vstupními náklady, špatnou infrastrukturou, nevyhovujícím zdravotnickým zařízením, nedostatečnou podporou zemědělců a chybějící technologií.

Družstvo KCG bylo založeno v roce 1996 sloučením státního podniku Sugar Corporation a továrny společnosti Illovo  Sugar (Malawi) Ltd. Jejich cílem bylo získat nevýdělečné pozemky pro pěstování cukrové třtiny a zvýšit tak dodávky cukrové třtiny pro továrnu, což by zároveň umožnilo zajistit živobytí těm farmářům, kteří si nebyli schopni ani vypěstovat dostatek potravin pro vlastní spotřebu. 

Projekt od začátku ohrožovaly stále se zvyšující dluhy za zavlažovací systémy a přípravu půdy pro pěstování třtiny. Dluh se navíc znásobil několikrát v důsledku dramatické deflace místní měny vůči americkému dolaru a úroky vylétly na více než 40 %.

Všech 282 členů družstva, vlastníků půdy, se náhle ocitlo v dluzích bez vlastního zavinění. Výnosy z první sklizně nestačily ani na zaplacení úroků. Ale když byly identifikovány hlavní problémy, zajištěn kvalitní management a podpora vlády, se KCG začala pomalu z dluhů dostávat. Stále ale bylo daleko k tomu, aby si farmáři mohli začít vyplácet odpovídající mzdy. 

KCG a Fairtrade

V roce 2002 získalo družstvo certifikaci Fairtrade a momentálně se jejich třtinový cukr prodává na evropském i americkém trhu.  Kromě potravinových výrobků, najdeme třtinový cukr z Malawi i ve fairtradové kosmetice, jako jsou například tělové peelingy nebo pleťové masky. 

Fairtrade družstvu přináší benefit v podobě fairtradové prémie, která činí 60 dolarů na tunu cukru a je určena na rozvojové projekty v rámci zemědělských komunit. 

Členové družstva KCG se dohodli, že fairtradovou prémii použijí následovně:

  • 30 % vyplatí hotově zemědělcům na výdaje za základní potřeby
  • 30 % použijí na projekty zaměřené na zlepšení života komunity(zajištění pitné vody, elektřiny, zdravotního střediska, školy, oprava silnic atd.)
  • 40 % bude použito na zajištění udržitelnosti produkce (každoroční orání a přesazování, výměna nejdůležitějších strojů atd.)

Díky příjmům z prodeje Fairtrade si všichni členové mohli postavit nové zděné domy z cihel a s plechovými střechami. Během extrémního sucha v roce 2005 byly peníze využity na finanční podporu farmářů na nákup základních potravin. V roce 2006 se pak část financí použila na nákup antibiotik, poté, co je vláda opakovaně nedokázala poskytnout. Rovněž byla pořízena kola se speciálně upravenými přívěsnými zařízeními, aby mohla dopravit pacienty k lékařskému ošetření.

Ze společných peněz na rozvoj byl pořízen nákladní vůz pro přepravu plodin a zemědělských strojů. Zároveň je využíván jako dopravní automobil na firemní, společenské akce a pohřby.

Od roku 2009 si družstvo klade za cíl zvýšení počtu členů o 50 %. 


Facebook
YouTube