Producenti

Rostlinný doktor pomáhá farmářům v Indii jít dál29. září 2014

Od Fairtrade Indie

Každý den vstává Sunny Babu se slepicemi. Ve čtyři hodiny ráno je totiž ten nejlepší čas se podívat, co se děje s rostlinami. Jako místní rostlinný doktor poskytující své služby tisícovce Fairtrade farmářů ve Spolku sociálních služeb Manarcadu (MASS) v Kerale, Indii toho má Babu na starosti hodně. Navštěvuje pěstitele banánů a koření, aby zkontroloval jejich rostliny kvůli drobným škůdcům nebo znakům nemoci, nebo třeba učí farmáře jak zavlažovat jejich rostliny. 

V 8 hodiny ráno už je u svého stolu v Kottayamu, připraven zodpovídat dotazy farmářů na telefonu. Denně dostává prosby o pomoc, aby jim pomohl s jejich podnikáním v oblasti pěstování, udržitelnosti v poněkud komplexnějších podmínkách.  

Rostlinný doktor

Služby rostlinného doktora, které MASS nabízí, jsou podporovány ze sociálního příplatku (Fairtrade premium). Za prodej podle Fairtrade podmínek dostávají farmáři dodatečné prostředky nad kupní cenu, které jsou vypláceny přímo výrobní organizaci. Na valné hromadě organizace hlasují farmáři o tom, jak investovat tuto prémii na zlepšení podnikání a komunity. Fairtrade prémie je využívána na vyřešení místních priorit a potřeb. V případě MASS jsou přínosem pro farmáře právě služby zkušeného rostlinného lékaře. 

Během letních měsíců se farmáři v tomto regionu obvykle potýkají s problémy, které přináší monzunové období, jako například sušení a zpracování koření ve vlhkém prostředí. Tento rok jsou ale problémy ještě větší – klimatické změny zapříčinily změnu cyklů počasí. Výsledkem je, že sklizeň koření, muškátového oříšku a kakaa, která normálně probíhá mezi květnem a zářím, bude letos opožděna. Ve většině případů začne o měsíc později, ale někde se může protáhnout až do prosince. 

„Farmáři mi volají a ptají se, co mají dělat. Mají strach o své příjmy a chtějí si zajistit nejlepší ceny. Ve většině případů se snažím jim dát odpověď. Když můžu, udělám nějaký malý průzkum a ozvu se jim zpět, někdy je navštívím na jejich poli.“

„Skladování a zpracování jsou často největším problémem,“ říká Sunny. „Nedávno jsme ale zaznamenali změnu opylovacích cyklů. Jelikož se jim nedostává pořádného deště, jako třeba na pepřových výrobních závodech, nejsou dostatečně opyleny a výnos klesá.“

To samé se podle něj děje i s rýží. 

„Kvůli menším monzunům jsou také větší problémy s rýží.“ Kultivace rýže vyžaduje dostatek dešťů, aby byla úspěšná. Proto se tradičně rostlinky umisťují do nejvlhčích a nejteplejších podmínek v Kerale.  

Farmáři v MASSu plně dodržují organické principy

Úkolem Sunnyho tak bylo najít plně organické pesticidy a organické prostředky na léčbu chorob na rýžových polích, na polích se zeleninou a kořením. 

Naštěstí je Sunny opravdu zkušený. Než se stal v roce 2010 rostlinným doktorem, studoval mikrobiologii na Karpagamské vyšší odborné škole v rámci Bharathiarské univerzity v Coimbatore, Tamil Nadu. Je také starším výzkumným pracovníkem v Regionálním zemědělském výzkumném ústavu v Kumarakumin Kerala. Jeho školení a současný výzkum vedly k mnoha úspěchům v nalezení organických řešení místních problémů.

Pracoval například s farmářem v Hyrange, u kterého našli skvrny na listech muškátových rostlin. Úspěšně je vyléčili přírodním olejem a česnekovou emulzí. Rostlinky toto farmáře jsou teď zase v dobrém stavu. 

Sunny je zjevně oddán své práci. „Mám rád svou práci. Práce s farmáři a MASS je velice uspokojující,“ říká. 

„Farmáři mi říkají, že jsou ve ztrátě. Když zlepší výsadbu, můžou zlepšit i svoje výdělky. Jsem pyšný, když vidím farmáře, který si vzal moje rady k srdci a teď se mu daří.“


Facebook
YouTube